کجور

تاریخ کجور

شهر پول کجور

 

شهر پول

 

پول نام شهری است در شهرستان نوشهر با فاصله 60 کیلومتری از نوشهر که با یک جاده 25 کیلومتری از جاده اصلی چالوس منشعب می شود و مرکز بخش کجور می باشد. شهر پول از شمال به روستای کوهپر و از جنوب به جنگل فراخ و از شرق به روستای لاشک و از غرب به دشت بزرگ لکتور امتداد پیدا میکند.

 

 شهرپول به عنوان مرکز بخش کجور دارای ساختمانهای اداری بخشداری ‏ ، منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی ، دادگستری ، اداره برق ، ثبت احوال ،آموزش پرورش ، محیط زیست ، مخابرات  و همچنین مراکز تجاری می باشد.   

 
این شهر جزء بخش کوهستانی شهرستان نوشهر استان مازندران می باشد و به دلیل قرار گرفتن در کوهستان تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و برفی دارد. از محصولات مهم آن می توان غلات- گردو- سیب - گیلاس - هلو - زردآلو - آلوچه صوتی و ... نام برد، البته درآمد مردم بیشتر از کشاورزی و دامداری می باشد.
 
شهر پول قدمتی یکهزار ساله دارد و به علت داشتن دشت وسیع و جنگل انبوه همیشه مورد توجه بوده است.دو روایت از نامگذاری پول وجود دارد.


 وجه تسمیه پول کجور:در مورد وجه تسمیه پول کجور اخبار مختلفی ذکر شده که از جمله اینکه چون پول مرکز داد و ستد اهالی منطقه کجور بوده به همین نام مشهور شده است یا اینکه چون پول به منزله پل ارتباطی بین همه ساکنین کجور بوده ابتدا نام پل داشته که بعدها پول شده و یا اینکه چون آبادی در کنار تپه ای معروف به پهلو جای گرفته بعد ها به دلایل فوق الاشاره نام پول را به خود گرفته است

 

 جاذبه هاي طبيعي پول كجور
 
ديو چشمه : از مهم ترين جاذبه هاي گردشـگري و طبـيـعي پول كجـور ديوچشمه مي باشد كه در رده مهمترين جاذبه هاي گردشگري و طبيعي ايران مي باشد و هر ساله عده كثيري از هموطنان از اقسا نقاط ايران و حتي جهان به ديدن اين چشمه زيبا مي آيند.

 

سید انجيلي از ديگر جاذبه هاي طبيعي و گردشگري پول كجور مي باشد كه با داشتن چشمه اي كه بصورت چاهي كم عمق و درختاني زيبا و سر به فلك كشيده كه در لابلاي آنها خورشيد را به زحمت مي توان مشاهده كرد چشم هر بيننده را خيره كرده است 

 

 

ازديگر جاذبه هاي طبيعي پول كجور جنگل انبوه و صنعتي فراخ مي باشد كه در واقع بعد از خلقت انسان مي توان گفت فتبارك الله احسن الخالقين
 
از ديگر جاذبه هاي طبيعي پول كجور علاوه بر ييلاقي بودن آن بافت طبيعي منطقه مي باشد كه از چهار طرف داراي جاذبه هاي دل انگيز مي باشد كه با نگاه در چهار جهت اصلي زيبائيهاي طبيعت اعم از دشت سر سبز ، جنگل انبوه تپه ماهورهاي دل انگيز و كوههايي كه عظمت الهي را به ياد انسان مي آورد

  اماکن زیارتی  

بقعه متبرک امام زاده علی که یکی از اماکن مقدس زیارتی روستای پول می باشد. و اهالی روستا ارادت خاصی نسبت به ایشان دارند.  

 ازدیگر مکان های زیارتی این روستا مسجد امام حسن عسگری است  و هم اکنون  مسجد جامع این روستا می باشد و همچنین  مسجد امیرالمومنین و ا بوالفضلی از دیگر مساجد این روستا یند که نشان دهنده اعتقادات مذهبی اهالی روستا می باشد. 

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت 11:32  توسط جواد خزائی پول  |